Zboží

Jak na prevenci dekubitů?


Dekubity jsou poškození tkáně, které vznikají tlakem, který působí na kůži, kde jsou malé tukové zásoby nebo svaly. Jednoduše, místa, která jsou nejvíce ohrožena dekubity jsou ty, kde je kost co nejblíže ke kůži. Taková místa se nazývají místy predilekční místa. Mezi ně patří oblast kříže, hýždě, kotníky, paty nebo chodidla. Dekubity se ale mohou vytvořit téměř na jakémkoliv místě na těle, kde bude působit tlak po dostatečnou dobu.

postel

Dekubity se dělí do pěti různých stupňů:

  1. Stupeň – charakteristické je zarudnutí kůže, ovšem s lokálním zblednutím. Děje se tak z toho důvodu, že již dochází k poruše mikrocirkulace krve.
  2. Stupeň – V druhém stupni blednutí mizí, zůstává jen zarudnutí z překrvení. Kůže je velmi vystouplá a již může dojít k určitému poškození kůže.
  3. Stupeň – Na kůži se začínají tvořit vředy. Poškození je již rozsáhlé, rány už jsou do hloubky a mohou dosahovat až ke kosti.
  4. Stupeň – Kůže kolem rány začíná odumírat, objevuje se gangréna, nekróza, a poškození je již nevratné. Při neléčení dekubitů, může dojít až k sepsi celého těla, když se infekce z rány roznese do celého těla.

Jak už jsme zmínili, dekubity se tvoří tím, že na ně působí tlak. Díky gravitaci se kůže a tkáně pod kůži tlačí mezi kosti a jiný povrch, což je třeba matrace na posteli, sedák a podobně. Dále na ně působí tření, jak se dotyčný na matraci nebo jiném povrchu pohybuje.

vozík

Pro to, aby se dekubitům předcházelo, je třeba dodržovat řádnou prevenci. Například antidekubitní matraci nebo antidekubitní sedák do vozíku https://www.libelladesign.cz/produkty/libella-seat/libella-seat-varia. Dále se používají pomůcky z molitanu, různých tvarů i velikostí. Také pomůcky z ovčího rouna nebo syntetického rouna. Využívají se i obyčejné polštáře. A hlavně polohování. Nemůžeme dotyčného, který je ohrožen dekubity, nechat v jedné poloze déle, než dvě hodiny.

Podobné příspěvky