Hry

Reflektorové LED žárovky vytlačily z trhu své halogenové předchůdce


Počínaje zářím roku 2018 se podle unijního nařízení nesmí produkovat ani zásobovat prodejní sklady klasickými halogenovými žárovkami. Jedná se o třetí legislativní zásah ze strany zákonodárců unie. Prvním bylo pozastavení výroby stowattových vláknových žárovek v roce 2009, druhé opatření zákazu výroby ostatních žárovek s wolframovým vláknem přišlo o tři roky později. Halogenky měly přijít na řadu již v roce 2016, ale v konečné fázi k tomu došlo až po dalších dvou letech. Opatření se pochopitelně nevztahuje na automobilový průmysl, tam stále dominují halogenky v předních světlometech.

reflektor

Obchodní sektor však i po zákazu výroby mohl pohodlně doprodat skladové zásoby zakázaných modelů, kupříkladu ještě v roce 2019 mají stále někteří obchodníci skladem vláknové žárovky. O ně je prozatím zájem buď mezi seniory, nebo zájemci o osvětlovací a zároveň topný zdroj pro chov plazů v teráriích. Veřejnost reagovala na zákaz výroby vláknových žárovek tím, že se snažila včas zásobit, u halogenových žárovek je však situace jiná, zájem o tyto výrobky totiž značně poklesl již před několika lety a lidé již více důvěřují jejich nástupcům – LED diodám.

reflektory

Výkonné LED zdroje

Výkonné žárovky pro LED reflektory v současné době dokážou své předchůdce plně zastoupit. Vykazují prakticky shodné parametry a současně vyžadují nižší spotřebu elektřiny. Pořizovací cena je sice o něco vyšší, ale v dlouhodobém horizontu se investice navrací po krátké době, jestliže do výpočtu ekonomické rentability zahrneme cenu elektrické energie a mnohem delší životnost výrobku ve srovnání s klasickými halogenovými žárovkami. Kupříkladu běžný polovodičový reflektor o příkonu 7 W můžete provozovat přibližně 10 – 15 let, ovšem jeho předchůdce s příkonem 40 W vydržel spolehlivě svítit jen necelé dva roky.

Podobné příspěvky